SRF1280-102M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRF1280-102M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRF1280
RoHS RoHS
Height 0.315" (8.00mm)
Ratings -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 307 mA
Current Rating - Parallel 610 mA
Current Saturation - Series 571 mA
DC Resistance (DCR) - Series 7.202Ohm Max
Current Saturation - Parallel 1.14 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 1.992Ohm Max
Inductance - Connected In Series 4 mH
Inductance - Connected In Parallel 1 mH
INDUCT ARRAY 2 COIL 1MH SMD