SRF1280A-8R2Y
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRF1280A-8R2Y
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRF1280A
RoHS RoHS
Height 0.315" (8.00mm)
Ratings AEC-Q200
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 3.16 A
Current Rating - Parallel 6.32 A
Current Saturation - Series 6.09 A
DC Resistance (DCR) - Series 71.4mOhm Max
Current Saturation - Parallel 12.2 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 19.1mOhm Max
Inductance - Connected In Series 32.8 µH
Inductance - Connected In Parallel 8.2 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD