SRN6045-2R2Y
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRN6045-2R2Y
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRN6045
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 15 @ 7.96MHz
Shielding Semi-Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 25.1mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.5 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 35MHz
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz