SRN6045-470M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRN6045-470M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Series SRN6045
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 13 @ 2.52MHz
Shielding Semi-Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 257mOhm Max
FIXED IND 47UH 1.1A 257 MOHM SMD