SRP6540-470M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRP6540-470M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Inductance 47 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
DC Resistance (DCR) 366mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Series SRP6540
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
FIXED IND 47UH 1.6A 366 MOHM SMD