TC03X-2-102E
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC03X-2-102E
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Parameters
Series Trimpot® TC03 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 1 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.140" x 0.118" Face x 0.073" H (3.55mm x 3.00mm x 1.85mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 1K OHM 0.1W J LEAD TOP