TC33X-1-155E
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC33X-1-155E
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 1.5 MOhms
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.150" x 0.142" Face x 0.047" H (3.80mm x 3.60mm x 1.20mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 1.5M OHM 0.1W J LEAD TOP