TC42X-2-224E
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC42X-2-224E
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 220 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.102" x 0.087" Face x 0.031" H (2.60mm x 2.20mm x 0.80mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 220K OHM 0.1W J LEAD TOP