TC73X-1-502E
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC73X-1-502E
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Parameters
Series Trimpot® TC73 - Closed Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±30%
Resistance 5 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.122" Face x 0.071" H (3.60mm x 3.10mm x 1.80mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 5K OHM 0.05W J LEAD TOP