TC86P-1-202
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC86P-1-202
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® TC86 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 2 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.3W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.303" x 0.268" Face x 0.279" H (7.70mm x 6.80mm x 7.10mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 2K OHM 0.3W PC PIN TOP