TC86W-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC86W-1-101
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® TC86 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 100 Ohms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.3W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.303" x 0.268" Face x 0.446" H (7.70mm x 6.80mm x 11.33mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 0.3W PC PIN SIDE