TC89W-1-103
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: TC89W-1-103
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® TC89 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 10 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.346" x 0.315" Face x 0.500" H (8.80mm x 8.00mm x 12.70mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE