HDSP-F508
  • Manufacturer: Broadcom Limited
  • CONEVO NO: HDSP-F508
  • Package: 10-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Cathode
Part Status Obsolete
Display Type 7-Segment
Current - Test 10mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.508" H x 0.385" W x 0.250" D (12.90mm x 9.79mm x 6.36mm)
Wavelength - Peak 566nm
Millicandela Rating 3.5mcd
Number of Characters +/-1 (overflow)
Power Dissipation (Max) 105mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
DISP 7SEG 0.4" OV/FL GRN 10DIP