CHV1210N500102JXT
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: CHV1210N500102JXT
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series CHV
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.102" (2.60mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210