GMC04X5R106M10NT
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: GMC04X5R106M10NT
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series GMC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 10UF 10V X5R 0402