GMC10CG152F50NT
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: GMC10CG152F50NT
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 1500 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
Series GMC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0603