GMC10X5R106K10NT
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: GMC10X5R106K10NT
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10 µF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 10UF 10V X5R 0603