GMC31CG562G50NT
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: GMC31CG562G50NT
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Features -
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 5600 pF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206