WB0603T47NSG
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: WB0603T47NSG
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series WB
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 38 @ 200MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 47 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 2GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 200 MHz
WW IND 0603 47NH 2%