WB1008T39NSG
  • Manufacturer: CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
  • CONEVO NO: WB1008T39NSG
  • Package: 1008 (2520 Metric)
Parameters
Series WB
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 60 @ 350MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 39 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.110" L x 0.079" W (2.79mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 1.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
WW IND 1008 39NH 2%