CDSABF400R2GT2WB
  • Manufacturer: ChromeLED
  • CONEVO NO: CDSABF400R2GT2WB
  • Package: 18-DIP
RoHS RoHS
Color Green, Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 18-DIP
Digit/Alpha Size 4.00" (101.60mm)
Size / Dimension 4.800" H x 3.540" W x 0.590" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Wavelength - Peak -
Millicandela Rating 60mcd Green, 60mcd Red
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 80mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V Green, 2V Red
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED/GREEN