CDTC40G1W
  • Manufacturer: ChromeLED
  • CONEVO NO: CDTC40G1W
  • Package: 24-DIP
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 10mA
Display Format -
Package / Case 24-DIP
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Wavelength - Peak 568nm
Millicandela Rating 8mcd
Number of Characters 3
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI GREEN 24D