SDSAN40G1W
  • Manufacturer: ChromeLED
  • CONEVO NO: SDSAN40G1W
  • Package: 16-SMD, No Lead
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 14-Segment, Alphanumeric
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 16-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.366" W x 0.157" D (19.00mm x 9.30mm x 4.00mm)
Wavelength - Peak 568nm
Millicandela Rating 3mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.3V
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL GREEN 16S