167104J100A-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: 167104J100A-F
  • Package: Radial
Parameters
Series 167
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL