185103J100RAA-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: 185103J100RAA-F
  • Package: Radial
Parameters
Series 185
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD