380LQ102M200H452
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: 380LQ102M200H452
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series 380LQ
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.55 A @ 20 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 199mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP