381LX221M250H012
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: 381LX221M250H012
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 905mOhm
Series 381LX
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP