940C6P22K-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: 940C6P22K-F
  • Package: Axial
Parameters
Series 940C
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.22 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.453" Dia x 1.339" L (11.50mm x 34.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 600V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mOhms
CAP FILM 0.22UF 10% 600VDC AXIAL