940C6W4P7K-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: 940C6W4P7K-F
  • Package: Axial
Parameters
Series 940C
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 1.240" Dia x 2.126" L (31.50mm x 54.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 600V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 mOhms
CAP FILM 4.7UF 10% 600VDC AXIAL