| Parameters | |
|---|---|
| Series | CDLC |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | -5%, +10% |
| Capacitance | 350 F |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Voltage - Rated | 2.7 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Size / Dimension | 1.390" Dia (35.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.480" (63.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.7mOhm |