DME1W10K-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: DME1W10K-F
  • Package: Radial
Parameters
Series DME
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 65V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL