DME6S22K-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: DME6S22K-F
  • Package: Radial
Parameters
Series DME
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.022 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD