FCA0805C104M-J2
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: FCA0805C104M-J2
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Part Status Active
Termination Solder Pads
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Dielectric Material Acrylic, Metallized
Voltage Rating - AC 12V
Voltage Rating - DC 16V
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series FCA
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1 µF
CAP FILM 0.1UF 20% 16VDC 0805