FCA1206A105M-H3
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: FCA1206A105M-H3
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series FCA
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Termination Solder Pads
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Dielectric Material Acrylic, Metallized
Voltage Rating - AC 12V
Voltage Rating - DC 10V
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1UF 20% 10VDC 1206