FCP0805C103J-J2
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: FCP0805C103J-J2
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series FCP
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Termination Solder Pads
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 16V
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 10000PF 5% 16VDC 0805