MC08EA270G-TF
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MC08EA270G-TF
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series MC
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±2%
Capacitance 27 pF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 27PF 2% 100V 0805