MC12ED300G-TF
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MC12ED300G-TF
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series MC
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±2%
Capacitance 30 pF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 30PF 2% 500V 1210