MC12FD101G-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MC12FD101G-F
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±2%
Capacitance 100 pF
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 100PF 2% 500V 1210