MC18FA561G-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MC18FA561G-F
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±2%
Capacitance 560 pF
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 560PF 2% 100V 1812