MC18FD241F-TF
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MC18FD241F-TF
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±1%
Capacitance 240 pF
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Series MC
CAP MICA 240PF 1% 500V 1812