MC22FD821G-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MC22FD821G-F
  • Package: 2220 (5750 Metric)
Parameters
Series MC
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±2%
Capacitance 820 pF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 820PF 2% 500V 2220