MCHN38FK821J
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MCHN38FK821J
  • Package: Nonstandard SMD
Parameters
Series MCHN
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±5%
Capacitance 820 pF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 2.5 kV
Size / Dimension 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 820PF 5% 2.5KV SMD