MCHN38FM121J-Y
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MCHN38FM121J-Y
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±5%
Capacitance 120 pF
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 4 kV
Size / Dimension 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.160" (4.06mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP MICA 120PF 5% 4KV SMD