MCM01-010DD240G-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MCM01-010DD240G-F
Features RF, High Frequency
Tolerance ±2%
Capacitance 24 pF
Part Status Active
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
CAP MICA 24PF 2% 500V SMD