MIN02-002C5R6D-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MIN02-002C5R6D-F
  • Package: Nonstandard SMD
Parameters
Series MIN
RoHS RoHS
Features RF, High Frequency
Tolerance ±0.5pF
Capacitance 5.6 pF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 300 V
Size / Dimension 0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm)
Dielectric Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
CAP PTFE 5.6PF 0.5PF 300V SMD