MMP6P47K-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: MMP6P47K-F
  • Package: Axial
Parameters
Series MMP
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±10%
Capacitance 0.47 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.689" W, 0.472" T x 1.378" L (17.50mm, 12.00mm x 35.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC AXIAL