OTBL254KNPIR-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: OTBL254KNPIR-F
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series OTB
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.25 µF
Part Status Active
Termination Solder Lug
Applications DC Link, DC Filtering; Motor Run
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Size / Dimension 2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Dielectric Material Paper, Metallized
Voltage Rating - AC 950V
Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
Height - Seated (Max) 2.250" (57.15mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.25UF 10% 3KVDC RADIAL