SFC44T15-5K291E-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFC44T15-5K291E-F
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 5µF, 15µF
Part Status Active
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.620" Dia (66.55mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 3.030" (76.96mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 5UF/15UF 440V RADIAL