SFC44T30-10K391E-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFC44T30-10K391E-F
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 10µF, 30µF
Part Status Active
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.620" Dia (66.55mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 4.030" (102.36mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 10UF/30UF 440V RADIAL