SFD37T70-5K475E-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFD37T70-5K475E-F
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 5µF, 70µF
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 370 V
Size / Dimension 2.620" Dia (66.55mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 4.870" (123.70mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 5UF/70UF 370V RADIAL